Canicross

Canicross čili Běh se psem se stal naší hodně oblíbenou aktivitou, troufám si říct že tou nejoblíbenější. Dostala jsem se k němu původně díky tomu, že jsem Sárinku jakožto problémové zvířátko nemohla pouštět příliš navolno, ale přesto jí chtěla dopřát dostatek aktivního vyžití. Dostala tedy postroj, já koupila obyčejný opasek od Zera a takto jsme se venčily :) Střídala jsem běh s chůzí, ale ke canicrossu jako takovému to mělo ještě hodně daleko. Postupně jsem si začala zjišťovat o běhání se psem více a více, pořídily se sedáky domácí výroby a občas jsme si šli zaběhat.

V roce 2013 jsme si už troufli na triatlon Železný pes - kombinaci plavání, jízdy na kole a běhu, kde Pája s Falkem vybojovala 1. místo v kategorii B - ženy! Více v článku Železný pes v Sadské aneb Triatlon se psem ;) V roce 2014 obsadili v mnohem větší konkurenci výborné 3. místo Železný pes v Sadské 2014 a obhajoba stupně vítězů :). Začali jsme se pravidelně účast canicrossových závodů a pod křídla nás vzal Musher club Český ráj .

Díky Šimonovi a Karolíně Ciprovým a jejich projektu Běhej se psem a seminářům o mushingu jsme načerpali a stále načerpáváme nové informace, hodně jsme přehodnotili výbavu pro psy i pro nás a svěřili důvěru značce Non-stop Dogwear.  Běhání se už věnujeme na závodní úrovni. I když to v konkurenci velkých psů a profíků není žádná velká sláva, běhání přírodou nás hodně baví, baví i naše psy a je to znát na jejich celkové kondici. Na té naší pořád usilovně pracujeme O:-)  Stačí, aby psi viděli, že bereme sedáky a postroje a nastává tlačenice o to, kdo se do nich nasouká jako první :D Při běhání krajinou navíc budujeme kondici nejen těm psům, které máme v zápřahu, ale i ostatním, které bereme s sebou jako doprovod.

V létě 2014 jsme absolvovali první  Canicross Camp, kde nám profíci nejen dali do těla, ale odvezli jsme si množství cenných rad a poznatků o běhání se psem :)

 Je můj pes na canicross vhodný?

Canicross má tu výhodu, že se mu při zohlednění zdravotního stavu psa může věnovat jakékoliv plemeno. Pomocí her si můžeme na budoucí společné běhání připravovat parťáka už od štěněte. Třeba tím, že ho učíme pohyb dopředu, "hecujeme" ho. Nemalou roli hraje i klasická socializace s ostatními psy, pokud máme v plánu se do budoucna účastnit i hromadnějších akcí, při kterých se psi vzájemně předbíhají a jakákoli agrese může být trestána vyloučením ze závodu.  Běhat samozřejmě můžete i se psem, co ostatní psy moc nemusí - pokud ovšem budete chtít závodit, je třeba aby nenapadal závodící, co vás míjejí. I to se dá ale vhodným postupem natrénovat tak, že pes dění okolo sebe ignoruje a užívá si běh s vámi ;) S trénováním tahu (bez zátěže!) či s běháním tras nad 1 - 2km bych nezačínala dříve než má pes ukončený růst, tzn. menší plemena psů okolo 8 - 9 měsíce, větší plemena 12 - 15 měsíců. Chceme-li parťáka na hodně let, není dobré ho přetrénovávat už v mladém věku. Kromě toho, že mu zbytečně zatížíme pohybový aparát, můžeme nevhodným přístupem u štěněte vybudovat blok a společné běhání mu spíše znechutit. Vhodnou aktivitou je plavání, při kterém pes  výborně buduje kondici a svalovou základnu při současném minimálním zatěžování pohybového aparátu. Někteří psi pochopí princip tahu rychle, jiné je  třeba to naučit. Vhodným postupem lze naučit tahat (či alespoň běžet před vámi) i psy bázlivé a  nesebevědomé. Nácvik probíhá za pomocí řetězů viz druhý obrázek - velikost a váha se přizpůsobuje psovi. Pes se učí napřed za pochval páníčka běžet se zátěží dopředu za ním a následovat ho - psovod ale psa dopředu netáhne. Postupně se psovod dostává víc a víc za psa, až je v požadované pozici - za psem. Ze začátku je nejlepší věnovat se nácvikům táháním pod dohledem zkušenějších musherů. Každý pes je jinak citlivý a vnímavý.

Kde najdu víc informací?

Pokud máte pocit, že by vás běhání se psem mohlo bavit, doporučuji přidat se na některý ze  společných tréninků,  které jsou pořádány napříč celou ČR, případně si zajít na seminář o mushingu Šimona Cipra či jiného odborníka, a to ideálně s praktickou ukázkou nácviku tahání. Spousty užitečných informací najdete už na zmíněných stránkách Běhej se psem,  Rozběháme Česko, případně v různých canicrossových skupinách na FB. 

Pokud byste měli zájem o společné tréninky v oblasti Praha-východ, konkrétně Kostelec nad Černými Lesy a okolí, napište mi a domluvíme se ;)