Přetržení předního zkříženého vazu (LCC)

V červenci 2014 nás potkalo to, čeho se bojí každý (a nejen) sportující tým - zranění. Při aportování balonku Arnold uklouznul na mokré trávě, upadnul a zpátky se ke mně vrátil o třech nožkách :(  Náš dvorní veterinář MVDr. Láznička pohmatem a RTG zjistil možné přetržení předního zkříženého vazu.  Protože ale není specialista na ortopedii, doporučil nám pár jmen a já se vrhla do obvolávání specialistů a průzkumu možných terapií při tomto druhu zranění. Z osmi ortopedů jsem nakonec zvolila MVDr. Duchka z Vetcentrum Stodůlky . Jelikož je ruptura předního zkříženého vazu u sportujících psů bohužel častým zraněním a dostupné informace jsou spíše odborného zaměření, rozhodla jsem se na naše stránky sepsat celý náš "příběh" i z praktického hlediska.

K ruptuře předního zkříženého vazu (LCC - lig. cruciatum craniale) může dojít následkem zranění,  vlivem genetické predispozice nebo následkem degenerativních změn, případě kombinací. O vlivu genetiky na pevnost LCC jsem doteď nevěděla v podstatě nic, narozdíl od problematiky luxace pately - vykloubení čéšky/kolene. Pately měl Arnolda právě kvůli sportu vyšetřeny a v pořádku. LCC je vaz uvnitř kolene, který má stabilizační funkci . Na obr. 1 pod anglickým názvem Cranial Crucial Ligament. Na obr. 2 je pak znázorněno jeho přetržení.   

Nejdůležitější je v tomto případě včasná diagnostika, protože se zraněním jde ruku v ruce riziko artritických změn v kloubu. Naštěstí v našem případě jsme měli správnou diagnózu a termín operace do 10 dní od zranění. Arnold váží necelých 8kg, čemuž odpovídala volba metody nápravy prasklého vazu. U malých psů do 10kg není příliš na výběr a používá se tzv. extrakapsulární stabilizace. Do holenní kosti se vyvrtá otvor, ve kterém je uchyceno umělé vlákno a to je zároveň uchyceno v horní části vzadu za kolenem viz obr. 3 a snímek z RTG. 

 

Výňatek z článku o extrakapsulární technice od Dr. Daniel A. Degnera 

"Cranial Cruciate Ligament Rupture – Lateral Fabellar Technique (Extracapsular Technique)":

   • U přibližně jedné třetiny psů dojde (vzhledem k nepřirozené zátěži) k přetržení vazu také v druhé končetině

• Postižení psi mají často artritidu v kolenním kloubu ještě předtím, než je přetržení zjevné při vyšetření
• doporučuje se v průběhu rekonvalescence provést RTG k vyloučení zranění i na druhé zadní končetině

Předpokládaná doba rekonvalescence

• Do 2 týdnů po operaci je pes schopen dotýkat se prsty země

• Do 8 týdnů by mělo být kulhání na končetinu mírné až středně závažné

• Do 6 měsíců po operaci by měl pes již zcela končetinu používat

Míra úspěšnosti operace

• Při využití extrakapsulární techniky se +- 85 % případů se výrazně zlepšilo od svého předoperačního stavu.

S extrakapsulárního technikou můžeme očekávat, že u 50 % z těchto psů bude přetrvávat určitý stupeň kulhání, především v souvislosti s vyšší zátěží. 50 % psů znovu nabyde plnou funkci končetiny bez zjevného kulhání

• Touto technikou se bohužel nezastaví progresi artritidy, která je již v kloubu po zranění přítomna. V důsledku toho může mít pes občas po ránu postiženou končetinu ztuhlejší. Kulhání se taktéž objevuje po vyšší námaze nebo při změnách počasí. Ke zmírnění tuhnutí končetiny je možné podávat chondroitin sulfát a glukosamin.

Možné komplikace

  • • Riziko anestezie
  • • Riziko infekce v místě zákroku
  • • Špatná reakce a snášenlivost umělého vlákna
  • Předčasné uvolnění nebo přetržení umělého vlákna
  • Může dojít k pozdějšímu poškození menisku, což vyžaduje druhou operaci. Znamením ruptury menisku je nástup kulhání.
  • Zachycení peroneálního nervu vláknem  je velmi bolestivé a může mít za následek trvalou funkční poruchu funkce končetiny

Zdroj: https://www.vetsurgerycentral.com/cruciatelrt.htm.

Vzhledem k nutnosti omezit pohyb v následujícíh šesti týdnech jsem snížila dávku kostí v krmné dávce (BARF). Peristaltika střev bude přece jen trochu ovlivněná. Kladu důraz na zavodňování. Vstávat v noci bude náročné, ale bez boje není vítězství. Na pomoc jsem si přibrala terapeutický obleček Back On Track Mesh,  výtažek z Boswellia Serrata, komplexní poúrazovou výživu Hyalex a olej s vysokým obsahem EPA a DHA kyselin.  Až to bude možné, čeká nás rehabilitace v podobě plavání, cvičení... více viz deníček.