Doplňky výživy nakupujeme na https://www.dromydog.cz/

 

 

V létě roku 2011 jsem se rozhodla přejít na krmení BARF (z anglického "Bone and Raw Food"), tzn. syrovým masem, kostmi a syrovou zeleninou. Po necelých 9 měsících jsem Arnoldovi nechala udělat krevní rozbor na funkci orgánů a poměr minerálů v těle - dle mých očekávání dopadl na výbornou, takže v barfování zvesela pokračujeme dál :) Cenným zdrojem informací pro nás byla kniha Kateřiny Novosádové s názvem BARF krmení psa přirozenou stravou. Snažíme se o co nejpestřejší jídelníček, co se masa i zeleniny týče, přestože se za každou cenu nesnažíme vlézt do tabulek a váhy krmení a odměřujeme spíše dle fyzické námahy psa v daném období.

 

Web paní Novosádové a cenná studnice informací o krmení BARFem: www.manwe.eu/.

Mýty o stravování psů a koček

Co některým z nás brání přejít od granulí k přirozenému stravování zvířat? U někoho je to lenost, u někoho jen obava ze zažitých mýtů a pověr. Ale ty mají obrovskou sílu. Pojďme se jim postavit a vymýtit je z povědomí nás, majitelů psů a koček.

Pes se zadusí úlomkem kosti
V prvé řadě bychom měli psa na kosti zvykat postupně. Další důležité pravidlo je – vždy zkrmovat pouze kosti syrové – nikdy tepelně upravené. Tepelnou úpravou se mění struktura kosti a opravdu pak dochází ke zranění. Naopak k pozření syrových kostí je organismus psa velmi dobře uzpůsoben. Pes nejprve kost a její úlomky obalí slinami a pak putuje jeho trávicím traktem. Pokud některý z ostrých kousků narazí na sliznici, jehličkový reflex kost otočí a kost dále putuje trávicím traktem až do žaludku, kde ji enzymy natráví.

Zažívání dnešního psa už není na syrovou stravu uzpůsobeno
Jak dlouho jsou na trhu granule? V zahraničí od šedesátých let, u nás víceméně od revoluce. Jak dlouho je tady pes? Několik tisíc let. Opravdu myslíte, že se jeho trávicí systém, který se vyvíjel po tuto dlouhou dobu, stihl přeorientovat na trávení granulí, které vlastně trávicí systém ani nenutí pracovat?

Krmení BARFem je dražší než krmení granulemi
Může být, pokud se rozhodnete nakupovat v obchodě pro lidi BIO kvalitu. V případě, že víte, kde nakupovat – specializované prodejny na maso pro psy, rozhodně Vás měsíční dávka nevyjde dráže než prémiové a superprémiové granule. 

Moje babička říká, že pes který ochutná čerstvou krev bude nebezpečný a bude lovit domácí zvířata. Je to pravda?
Není to pravda. Není prokázána žádná souvislost s krmením syrovou potravou BARF a agresivitou u psů. Tento mýtus pravděpodobně vznikl v době, kdy psi byli běžně krmeni jen zbytky od stolu, které neměly dostatečnou výživovou hodnotu, a pes tak neměl tolik energie, jako když se dostal k čerstvému masu. Logicky pak takový pes, který trávil většinu dne na řetězu u boudy, potřeboval svou energii nějakým způsobem vybít = zdál se agresivní. To samé platí pro lovení domácí drůbeže.

Mám loveckého psa, nebude mi při lovu zvěř načínat když ochutná krev?
Nebude načínat. Právě naopak. Pes, který ví, že se po práci kvalitně nají svého oblíbeného čerstvého masa, nemá potřebu „krást“ a ochutnávat Vaše úlovky.

Můžu dávat štěněti mléčné výrobky, nepřeroste po nich?
Nepřeroste ani po mléčných výrobcích, ani po kvalitním krmení. Výška psa je daná geneticky a stravou ji lze ovlivnit jen minimálně – pokud psa nebudete krmit vůbec a bude strádat, pravděpodobně bude menší a bude mít řadu zdravotních problémů. Proto pokud Vám záleží na výšce Vašeho psa, vybírejte pečlivě jeho rodiče.

Když bud krmit syrové maso, nebude mít pes vnitřní parazity?
Riziko nákazy vnitřními parazity je u psa s fungujícím zažíváním minimální. Čerstvou potravu BARF pes tráví zhruba 12–24 hodin (narozdíl od granulí, které jsou v trávicím traktu 2-3 dny) a případní parazité ani nemají šanci se uchytit. Kromě toho, prostředí v žaludku psa krmeného syrovým masem je tak agresivní, že parazity dokáže zničit. V neposlední řadě je třeba říci, že nákaza parazity ze syrového masa je minimální. Mnohem větší riziko hrozí od psů, koček a jiných zvířat, se kterými (respektive s jejich výkaly) Váš pes přijde do styku.

Připravovat denně čerstvé krmení je časově velmi náročné, stojí to vůbec za to?
Ano, připravit každý den čerstvé krmení zabere více času než jen nabrat odměrkou granule a nasypat je do misky. Ale myslím, že za ten pohled na spokojeného a s chutí žeroucího psa Vám to za to stojí. Vyzkoušejte to a uvidíte sám.

Zdroj: https://www.barfclub.eu/myty-o-stravovani-psu-a-kocek.php