Kdo jsem

Foto: Karolína Kopcová

Jmenuji se Alena Zbožínková, narodila jsem se v roce 1984 na Moravě a po studiu a práci v Praze jsem zakotvila v Nučicích, malé vesničce v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. Její název se tak promítl i do názvu spolku Nučická smečka, jehož jsem tváří, srdcem i duší :)  Se svou početnou psí smečkou se věnujeme všemu, co nás baví. Ať už jsou to psí sporty (individuální mushing, agility, dog dancing, pasení) nebo učení nových triků a dovedností. Za mnohem důležitější než psí výcvik však vnímám psí výchovu a její prohlubování.
Ve zbytcích volného času se snažím věnovat těm psům a jejich lidským parťákům, kteří se na mě obrátili - ať už se zájmem o přípravu na psí sporty, anebo právě s žádostí o pomoc při výchově jejich čtyřnohého parťáka - více v sekci Psí škola.

Se psy pracuji v duchu metodiky pozitivního posilování - zjednodušeně tedy odměňováním žádoucího chování. Při spolupráci s lidmi a jejich psími parťáky se  nejčastěji zaměřujeme právě na základní výchovu - tedy jakési znalosti a dovednosti, které by měl zvládnout každý pes, pobývající ve společnosti člověka. Stejně jako je každý člověk originál, totéž platí u našich čtyřnohých parťáků a nelze na ně bez dalšího vztahovat stejné postupy. Některým jde učení rychleji, jiní postupují pomaleji. Zatímco jedněm stačí pro spokojený život se psem základní poslušnost, druzí mají rádi složitější cviky a nové výzvy. Některým psům i majitelům je třeba sebevědomí podpořit, jiní se naopak učí svůj temperament umět ovládat. 

Každého majitele a jejich psa se snažím co nejvíce poznat, abych jim mohla pomoci nalézt  společnou řeč. Na psech nedělám žádné hokusy-pokusy. Pokud mám pocit, že vám v dané situaci pomůže lépe jiný odborník, ráda vás na něj odkážu.

Absolvované teoretické i praktické semináře, webináře, workshopy, kempy, apod. (jedná se o výběr  těch trenérů, lektorů a mentorů, u kterých si opravdu cením jejich znalosti a vážím si jejich dlouholeté práce. Načerpávám informace u mnoha dalších osob a neuvedením ve výčtu se samozřejmě nechci nikoho dotknout :) 

Lenka Blachová

Koira kemp pro kreativní reaktory, Reaktivita a stres, Vodítková agrese, Stres u psů a ve psích sportech, Jak mluvit se psy - základní slovník psovštiny, Jak mluvit se psy 2 - lidština a jak si porozumět, Psí puberta z pohledu etologie a výchovy, aj. Díky Lence studuji psí etogramy od Alexy Capra (agonistic/imposing/stress behaviours.). 

František Šusta

Se svým psem teď a tady (ve spolupráci s neurocoachem Petrou Jašków), Tři nejčastější psí problémy a jak na ně, Spolehlivost bez vodítka, Pokročilá komunikace se psem, Pozitivní komunikace přes vodítko, Co když se mu nechce? On si zvykne...nebo taky ne, Praktické nácviky pro život se psem, Přivolání podle trenéra zvířat, aj.

Jsem členkou Training Academy psí školy Absolute Dogs, kterou vedou Lauren Langman a Tom Mitchell (absolvované kurzy např.  The sexier than a squirrel challenge, Boundary Games, CALM, Whistle recall, aj.). Velmi se mi líbily kurzy a webináře Kristýny Dostálkové, které se nesou právě v duchu školy AD (projekt Pozitivní psychologie psů, 21 dní k pohodovějším procházkám, Veterina pozitivně, Mistr konceptů).

Psí umělci   Naše štěňátka prošla kurzem pro štěňátka i dospělé psy Veroniky Kučerikové a Verča nás provedla i kurzem Základy dogdancingu + kompletní příprava na zkoušky 1. stupně. Mimoto mi Verča velmi pomohla po psychické stránce díky jejímu projektu Okřídlený pes.

Zdrojem inspirace je pro mne také tréninková skupina Báry Sajdokové - Psí škola ABS.

Snažím se neustále vzdělávat a prohlubovat znalosti nejen v oblasti tréninku, ale také psí zdravovědy a péči o psí pohybový aparát. PhysioDOG Academy Ošetření spoušťových bodů u psa - trigger points, Zahřátí a protažení psího sportovce. AQUA-DOG Kurz měkkých technik u Mgr. Veroniky Herzogové.

Aby toho nebylo málo, od listopadu 2015 do listopadu 2021 jsem byla členem výkonného výboru Klubu agility v ČR a od léta 2021 jsem členem výboru Musher klubu JCC.

Další povídání o mně - na pokračování:
Živé tvory všech velikostí a tvarů jsem milovala od malička. Nejkrásnější vzpomínky z dětství mám na prázdniny, které jsem trávila na vesnici - se zvířaty, nejčastěji zalezlá v kurníku a pozorujíc slepice při snášení vajec, to bylo prostě fascinující!
Můj první pes byl jezevčík a dostal se k nám tak nějak náhodou, když s ním přišla návštěva a že je na prodej. Vyprosila jsem si ho. Anebo vyřvala, to už si napamatuju :). Dítě a jezevčík, asi si to dokážete představit... o situace, kdy jsem se před ním musela schovat na stůl, aby mě nekousal, nebylo nouze. Shodou dalších životních událostí se nakonec stalo to, že pejsek zůstal sousedům a já zůstala bez psa a s pokáráním "už žádného psa".
Na toho vlastního jsem si musela počkat dalších 10 let. A právě v roce 2008 jsem vstoupila na cestu života se psy, s jasnou diagnózou "pejskař každou buňkou těla".